Targi Piaskowca po raz pierwszy w Szydłowcu

2 maja na targowisku miejskim przy ulicy Strażackiej odbyły się I Szydłowieckie Targi Piaskowca. Pomysł i zorganizowanie tego przedsięwzięcia to efekt pracy lokalnego partnerstwa „Piaskowiec Szydłowiecki”, które zostało założone w grudniu 2012 roku.

Oficjalnego otwarcia Targów Piaskowca dokonali: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, Wiceburmistrz Krzysztof Ziółkowski i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Łyczek.

Burmistrz podkreślił rolę kreatywności lokalnych przedsiębiorców. Mówił, że piaskowiec od lat jest jednym z atutów Ziemi Szydłowieckiej i jej gospodarki, a dla wielu mieszkańców stanowi źródło utrzymania. Dlatego też inicjatywa środowiska polegająca na promocji tego produktu jest szczególnie cenna.

- Targi Piaskowca udało nam się zorganizować dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób. Doceniamy przychylność władz samorządowych. Podziękowania należą się m.in. Burmistrzowi Szydłowca i Staroście Szydłowieckiemu oraz Wójtom Gmin Jastrząb i Mirów – powiedziała Anna Kowalska – przewodnicząca partnerstwa.

Targi trwały przez cały dzień. Wśród wystawców byli lokalni przedsiębiorcy kamieniarze, zarówno właściciele kopalń jak i zakładów przeróbczych oraz montażyści. Zwiedzający mogli również kupić kwiaty doniczkowe i krzewy ozdobne oraz produkty do impregnacji kamienia i ubrania robocze. Nie mogło zabraknąć stoiska z lokalnymi przysmakami, które zapewniła firma Bekon. O podniebienia zwiedzających i wystawców zadbały także zespoły ludowe, które częstowały m.in. kapustą z grochem, pierogami, swojskim chlebem ze smalcem i różnego rodzaju ciastami. Panie z zespołów podzieliły się nie tylko swoimi zdolnościami kulinarnymi, ale także wokalnymi. Na plenerowej scenie targów wystąpiły „Wolanki” z Woli Lipienieckiej, „Gąsawianki” z Gąsaw Rządowych i „Niezapominajki” ze Zbijowa.

W czasie targów można było dowiedzieć się wielu kwestii dotyczących kamienia. Mówiono m.in. o zabezpieczeniu piaskowca przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jarosław Pajek z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku mówił o tradycji używania piaskowca w sztuce rzeźbiarskiej, a Wojciech Wdowski – konserwator zabytków, dokonał renowacji kamiennej figury kobiety. Zwiedzający mogli również zagłosować na najładniejszy eksponat targów. Zwyciężyły kamienne przedmioty zaprezentowane na stoisku Krzysztofa Barańskiego i Bogdana Laskowskiego. Nagrody w tym konkursie ufundowała firma OpeNnano Polska – producent impregnatów do kamienia.

- Zasadniczym celem tego przedsięwzięcia była promocja naszego regionalnego bogactwa, czyli piaskowca. Wiele osób nie kryło zdziwienia oglądając wyroby prezentowane przez naszych lokalnych kamieniarzy. Nawet mieszkańcy Szydłowca dziwili się, że takie oryginalne rzeczy wyrabia się z piaskowca w zakładach działających w okolicy – dodała Anna Kowalska.

informacja na stronie Szydłowca

Copyright © 2020 Piaskowiec Szydłowiecki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.